avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... declaratia 392A
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

declaratia 392A

va rog sa dati un raspuns unui incepator: mai trebuie depusa d 392A daca in cursul anului 2015 a fost completata declaratia 394? multumesc.
Cel mai recent răspuns: Contabilitate Brasov , Contabil 18:02, 14 Februarie 2016
Declaratia 392 A sau B este o obligatie anuala, si include valoarea cifrei de afaceri. Se completeaza A sau B in functie de calitatea de platitor de TVA sau nu. Se depune doar daca cifra de afaceri este sub 220.000 lei.
Declaratiile 394 din cursul anului nu elimina obligatia depunerii D392.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 392 Contab10 Contab10 Buna ziua, Am si eu o situatie si nu inteleg ce declaratie trebuie sa depun si anume am o societate care are o CA pe 2012 de 1944 lei, societatea este ... (vezi toată discuția)
D392 a sau d 392b? cum pot regla situatia de mai jos? Contab10 Contab10 Subiect: Declaratie 392 Buna ziua, Am si eu o situatie si nu inteleg ce declaratie trebuie sa depun si anume am o societate care are o CA pe 2012 de ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 a camicami camicami O societate,platitoare de TVA si de impozit pe profit,care a realizat o cifra de afaceri sub 100000 EUR, venituri obtinute doar din exportul de marfuri ... (vezi toată discuția)