avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... motiv divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

motiv divort

Am inteles ca in noul cod civil unul dintre soti poate invoca in cererea de divort motivul ca ar fi separati in fapt de cel putin 2 ani. E suficient motivul acesta? Vina ar fi a reclamantului care ar pute fi obligat la despagubiri.In ce consta si cum se calculeaza aceste despagubiri.?Am fost casatoriti 3 ani nu avem copii nici bunuri comune. Multumesc pt ajutor.
motivul separararii in fapt de cel putin 2 ani reprezinta motivul pentru desfacerea casatoriei dar din culpa comuna a partilor. Daca doriti desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a sotului trebuie sa probati ca acesta este de vina ide desfacerea casatoriei, si doar in aceasta situatie puteti solicita despagubiri.
Reclamantul sunt eu. Daca invoc motivul separarii in fapt inseamna culpa comuna sau doar culpa mea? Nu eu vreau despagubiri, intreb daca el ar putea cere asa ceva ?
Nu e chiar așa.

Textele de lege în care găsim răspunsul la întrebarea pusă sunt:

Motive de divort Art. 373
Divortul poate avea loc:
a) prin acordul sotilor, la cererea ambilor soti sau a unuia dintre soti acceptata de celalalt
sot;
b) atunci cand, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soti sunt grav
vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila;
c) la cererea unuia dintre soti, dupa o separare in fapt care a durat cel putin 2 ani;
d) la cererea aceluia dintre soti a carui stare de sanatate face imposibila continuarea
casatoriei.

Conditii Art. 379
(2) In ipoteza prevazuta de art. 373 lit. c), divortul se pronunta din culpa exclusiva a
sotului reclamant, cu exceptia situatiei in care paratul se declara de acord cu divortul,
cand acesta se pronunta fara a se face mentiune despre culpa sotilor.

Acordarea despagubirilor Art. 388
Distinct de dreptul la prestatia compensatorie prevazut la art. 390, sotul nevinovat, care
sufera un prejudiciu prin desfacerea casatoriei, poate cere sotului vinovat sa il
despagubeasca. Instanta de tutela solutioneaza cererea prin hotararea de divort.

Conditiile prestatiei compensatorii Art. 390
(1) In cazul in care divortul se pronunta din culpa exclusiva a sotului parat, sotul
reclamant poate beneficia de o prestatie care sa compenseze, atat cat este posibil, un
dezechilibru semnificativ pe care divortul l-ar determina in conditiile de viata ale celui
care o solicita.
(2) Prestatia compensatorie se poate acorda numai in cazul in care casatoria a durat cel
putin 20 de ani.

(3) Sotul care solicita prestatia compensatorie nu poate cere de la fostul sau sot si pensie
de intretinere, in conditiile art. 389.

am inteles. Mai puteti sa-mi spuneti daca si divortul intra pe informare mediatica obligatorie incepand cu 15 febr ac? Cuvantul divort nu l-am gasit in ordonanta,doar "neintelegeri in continuarea casatoriei" ma rog poate nu sunt exacta, asa am retinut eu. Va multumesc!
da si divortul intra pe procedura prealabila a medierii.

Alte discuții în legătură

Mediere - inca o invitatie dupa semnarea procesului verbal de informare andradamoll andradamoll Buna seara! 1.daca in urma sedintei de mediere,am semnat procesul verbal ref la faptul ca am luat cunostinta de mediere,fara a ajunge la o intelegere cu ... (vezi toată discuția)
Depunerea intampinarii INFORMAT INFORMAT Este pe rol un proces de divort in care reclamanta a expus principalele motive pentru care s-a separat si cere desfacerea casatoriei din vina ambelor parti ... (vezi toată discuția)
Mediere inainte de divort - prezenta obligatorie? daniella28 daniella28 daca am proces de divort intentat de sot iar eu nu sunt de acord sa divortez ca e copil minor la mijloc si nu ma prezint la mediere care inteleg ca e ... (vezi toată discuția)