Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratie achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratie achizitii intracomunitare

Firma noastra ( platitoare de TVA ), cumpara produse din Germania, pe care le revinde beneficiarilor din Romania.

Marfa este expediata direct din Germania catre beneficiarii nostri, nu trece pe la noi.

Intrebarea este: cine trebuie sa intocmeasca declaratia privind achizitiile intracomunitare: noi sau beneficiarul final, la care ajung marfurile direct?
Si pentru anul 2009 au ramas aceleasi praguri valorice pe care le-am mentionat in postarea precedenta. Vezi Ordinul privind pragurile valorice Intrastat... publicat in MO partea nr 826/09.12.2008.
Vá multumesc f mult.
cu respecy. Lili G.:)
buna tuturo!am o mare nedumerire...firma noastra presteaza servicii catre Germania,nu importam nimic.la exporturi in anul 2009 am depasit 900.000Ron.nu am depus declaratia intrastat...acum ce pot face? trebuie sa o depun retroactiv pt ian si feb? ce tip?multumesc anticipat,