Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate cu activitatea suspendata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate cu activitatea suspendata

In 2009 am suspendat activitatea firmei, SRL microintreprindere neplatitoare de TVA, pentru 3 ani. Desi perioada celor 3 ani de suspendare a expirat anul trecut nu am facut niciun demers pentru reactivarea firmei sau prelungirea suspendarii. Nici nu am mai depus declaratii din 2011. Daca acum vreau sa reactivez firma, trebuie sa platesc ceva? Risc anumite penalitati?
salut eu am tot asa o firma cu activitate suspendata si am fost nevoit sa trec pe la registrul comertului pe la tribunal .... ma rog eu pt toata treaba asta am imputernicit un jurist care a facut toata totul. din cate stiu poate ca firma sa fie inchisa daca nu faci anumiti pasi
Formulati o hotarare a asociatilor de reluare a activitatii si depuneti declaratiile care trebuia depuse in anul 2011. Verificati ca nu cumva organul fiscal sa fi declarat societatea inactiva.
De la Registrul Comertului nu veti primi amenda, insa este posibil ca organul fiscal sa va amendeze pentru neindeplinirea la timp a obligatiilor declarative, amenda este intre 1000 si 5000 lei - art. 219 alin. 2 lit. d Cod procedura fiscala.