Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anuntare angajator despre sarcina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anuntare angajator despre sarcina

buna ziua,
as dori sa stiu daca este obligatoriu sa anunt angajatorul despre sarcina, daca este in temeiul vreunei legi etc, si cum trebuie facut anuntul acesta.
va multumesc
In conformitate cu dispozitiile OUG 96 din 14 octombrie 2003 privind protectia maternitatii la locul de munca (aceasta a fost modificata de Legea nr. 25 din 2004.) angajatorul trebuie incunostiintat de starea de graviditate a salariatei de regula in momentul angajarii aceasta depune un certificat medical din care se rezulte aceasta
Pentru a beneficia de dispozitiile OUG 96/2003 trebuie sa va anuntati angajatorul despre starea de graviditate si sa prezentati si de la medic adeverinta din care sa rezulte aceasta stare de graviditate si care este starea sarcinii.
Angajatorul este obligat sa anunte ITM-ul.
Si eu am fost in aceasta situatie. Nemai fiind in aceasta situatie nu am stiut ca trebuie sa anunt firma la care eram angajat de situatia mea , angajatorii fiind in alta localitate.
Am fost tratata efectiv ca o infractoare, de directiunea firmei respective. Eram insarcinata in luna aII-a. Am trimis o adeverinta din care sa rezulte starea meainsotita de o declarartie prin care
mi-am "recunoscut fapta".
Am citit ordonanta, respectiva, am fost la ITM, ce vreau sa va spun este ca, pt. angajator nu e doar ca sa anunte la ITM,, ATENTIE ci si de a va asigura contii mai usoare de munca,
valabil s pt. lucrul in schimburi!!!!
Va doresc o sarcina usoara si multa sanatate la amindoi.