Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general P.V. de Compensare, TVA restituita
Discuție deschisă în Contabilitate în general

P.V. de Compensare, TVA restituita

Am cateva nelamuriri :
1.In data de 26.11.2012 am depus o cerere de rambursare TVA in val. de 20000 lei,in luna Decembrie 2012 am avut de plata Tva 3500 lei.
In luna Ianuarie 2013, am primit Tva inapoi si am compensat cu un furnizor suma de 20000 lei, si Tva-ul lunii decembrie am platiti in numerar.
Daca fac inregistrarea:401.furnizor=4424 20.0000
4423=5311 3500 lei
soldul Tva Ianuarie este 4424debit -3500
4423credit -3500 lei
3. Daca am o datorie catre un furnizor de 48600 lei, si el are o datorie catre mine de 48600 lei, am facut un proces verbal de compensare a datoriilor. Cum inregistrez compensarea ?
Multumesc mult, o zi buna
Nu se deduce din text care este nelamurirea nr 2.

1.
-nu faceti nici o precizare referitoare la TVA de plata/recuperat aferent lunilor noiembrie si ianuarie, soldurile negative putand fi rezultatul unor regularizari de TVA facute gresit intr-una din aceste perioade precedente.
-nu se compenseaza 401=4424, ci se incaseaza suma din TVA 5121=4424 si se platesc furnizorii 401=5121
3.
Pentru compensari cu un partener care este si furnizor si client, mai ales pentru valori mari, trebuie intocmite formularele cu regim special de "Ordin de compensare" si nu un proces verbal.
Daca sumele sunt restante mai vechi de 30 de zile si sunt mai mari de 10.000 lei, datele privind facturile trebuie transmise catre Institutul de Management si Informatica prin interent sau cu ajutorul dischetei..
Scuze, nu exista intrebarea Nr. 2, iar cu compensarea am o nelamurire: este Ordin de compensare, Regim special.In valoarea compensata exista si facturi vechi si noi. Si in cazul acesta trebuie transmise catre Institutul de Management si Informatica?
Daca suma mai veche de 30 de zile este mai mare de 10.000, trebuie transmisa.