Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii revisal 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

revisal 2013

Va rog spuneti-mi, daca de la 1 februarie se schimba salarul pana la ce data trebuie sa transmit prin revisal, actul aditional trebuie facuta pe 1 februarie, si la data la care produce efectul ce data trec?
Modificarea trebuia facuta in ziua in care se prezuma ca angajatorul a luat la cunostinta de continutul actului normativ, adica data publicarii in Monitorul Oficial.
HG 23/2013 privind salariul minim a fost publicata in M,Of. in data de 23.01.2013.

Baza legala : art.4 alin.2 teza a II-a din HG nr.500/2011, si anume :
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.