Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cod Procedura vechi sau nou ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cod Procedura vechi sau nou ?

In cazul unui recurs al carui termen se implineste dupa data intrarii in vigoare a Noului Cod de Procedura Civila , imi puteti spune cererea de recurs pe care dintre cele doua coduri trebuie intemeiata?
Va multumesc.
Cauza dvs. rămâne supusă în întregime Codului de procedură civilă din 1865 (vechiul Cod, în prezent abrogat). Asta înseamnă că veţi motiva recursul potrivit dispoziţiilor cuprinse în acest Cod şi că, în situaţia unei casări cu trimitere spre rejudecare, judecata se va face tot potrivit prevederilor Codului de procedură civilă din 1865. Doar executarea silită a hotărârii definitive se va face potrivit Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă (NCPC).
Codul NOU de procedura civila se aplica incepand cu data de 15 februarie 2013, deci doar proceselor incepute dupa aceasta data.

Procesele incepute sub Codul vechi se judeca pe codul vechi, la judecata in fond, apel, recurs.

Prin urmare cererea de recurs o veti formula conform dispozitiilor art. 299 si urm Cod vechi procedura civila.