Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... noul cod de procedura civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

noul cod de procedura civila

Noul cod se aplica si proceselor aflate pe rol sau numai celor deschise de acum inainte?
Procesele începute pe vechil cod se vor judeca în continuare după legea veche.
Dispozitiile vechiului cod de procedură civilă din 1865 raman in vigoare potrivit art. 24 din Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, proceselor aflate pe rol inclusiv cailor de atac care se vor exercita dupa data de 15 februarie 2013 impotriva hotararilor pronuntate anterior.

Dispozitiile noului cod se aplica cererilor noi introduse incepand cu 15.03.2013, precum si in caz de casare cu rejudecare.
Cererile aflate pe rolul instantelor li se aplica vechiul cod.
Sunt prevederi exprese in cod.