Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... VECHIME IN MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

VECHIME IN MUNCA

1.am lucrat în spania cu contract de muncă. se poate inregistra la camera de muncă pt a lua un spor mai mare de vechime la salariu,,momentan am 7 ani lucraţi în ţară şi 3 în spania
2.contractele de colaborare se scriu in CM pentru spor de vechime
mulţumesc
Nu se mai inregistreaza nimic la ITM, incepand cu data de 01.01.2011 .... Activitatea desfasurata in strainatate se va lua in considerare la calculul stagiului de cotizare pentu pensie.

Contractele de colaborarea nu va confera vechime in munca si , prin urmare, activitatea desfasurata in baza unor astfel de contracte nu va ajuta la acordarea sporului de vechime.
va multumesc.sa inteleg ca pt marirea coeficientului de spor de vechime nu se ia in calcul?nici daca ma duc la locul de munca cu aceste state de plata din strainatate?
Nu se ia in considerare asa ceva ... sporul de vechime se acorda numai daca este prevazut in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia ori in c.i.m.
multumesc