Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Referendum pe forma de guvernamant
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Referendum pe forma de guvernamant

daca tot se lucreaza la modificarea constitutiei (se schimba din temelii, s-a promis), nu credeti ca ar fi oportun (SI NORMAL) sa fim intrebati, prin referendum, SI ce forma de guvernamant dorim?

[ link extern ]

"Numarul monarhiştilor a crescut mult de la 3-5% şi cred că sunt cam 15-18%. Ca politician sunt curios să văd cât de prizată mai este monarhia acum. Eu rămân republican însă, dar romanii trebuie să aibă un răspuns. Un referendum însă pe tema monarhiei nu poate fi lansat fiindca nu respectă Constitutia, dar se poate găsi o altă soluţie. Românii trebuie să decidă prin propriul lor vot dacă doresc o monarhie sau o republică." - traian basescu, acu' 1 (una) ora...

asta a trecut de la sef comunist la stanga (tot comunista) pd-ista, apoi la "dreapta":)), ca era loc p-acolo (tot comunista), pdl-lsta... acu' e curios cum e (cam cum ar fi) cu monarhia...

cica s-ar gasi si o "solutie"... care o fi aia ("solutia")?

aha, are comunistu' si "solutia"...

"... poate chiar cu ocazia acestei revizuiri, se va putea crea condiţia legală ca românii să fie întrebaţi ce fel de regim vor." a spus Băsescu...

dupa ce tot explica el ca... "de la abdicarea regelui încoace toate regimurile au fost băgate pe gât românilor".:slap:

[ link extern ]

chiar vrea sa fie intrebati romanii, sau e numai viclenie?
se pare, insa, ca la "revizuire" mai mult d-atat nu se poate face...

art.1.- (1 ' ) "România recunoaşte rolul istoric, în constituirea şi modernizarea statului român, al bisericii ortodoxe şi al celorlalte culte religioase, al Casei Regale şi al minorităţilor naţionale "

sa "bagi " asta intr-o constitutie "republicana "... mai bine taceau...

ContSters257414, utilizator
"In 2014 ar putea fi un partid puternic pro-monarhist. Mă leg de această uniune Europeană şi de prezenţa americană în Europa. Cartea românităţii încă se joacă. Avem nevoie de un arbitru." - istoricul Adrian Cioraianu, 23.08.2013.

poate, poate... bine zis... "Cartea românităţii încă se joacă."