avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Majoritate simpla
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Majoritate simpla

Salutare tuturor.
Va supun atentiei urmatoarea problema la care eu deja am auzit 2 pareri.
Avem 25 persoane care voteaza. 10 pentru, 5 impotriva si 10 abtineri. Cum se calculeaza majoritatea simpla?
O parere spunea ca practic se vor lua in calcul doar cei 15 care au votat, astfel incat, cu un scor 10 la 5, se adopta ceea ce era supus votului.
Cealalta parere spunea ca nu au fost intrunite cele 13 voturi pentru (50%+1) astfel incat se va respinge ceea ce era supus votului.
Care este parerea voastra?
Cel mai recent răspuns: Mirela Dorina Bogatu , Expert judiciar 01:20, 14 Ianuarie 2020
Pentru calculul majoritatii simple, voturile de abtinere se vor aduna la cele impotriva.
Deci vom avea 10 voturi - DA
15 voturi - NU
Se va respinge ceea ce era supus votului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul voturi ag zice zice Se dau 144 voturi prezente, AG este statutara deja de la 140 voturi. Se supune la vot o decizie: 53 voteaza pentru, 91 se abtin, 0 contra. Se considera ... (vezi toată discuția)
Votul intr-o sedinta de consiliu local butesteanu.florentina butesteanu.florentina Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare. Intr-o sedinta de consiliu local s-a votat , din 11 consilieri 5 pentru, 4 impotriva si 2 abtineri. Imi ... (vezi toată discuția)