Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Majoritate simpla
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Majoritate simpla

Salutare tuturor.
Va supun atentiei urmatoarea problema la care eu deja am auzit 2 pareri.
Avem 25 persoane care voteaza. 10 pentru, 5 impotriva si 10 abtineri. Cum se calculeaza majoritatea simpla?
O parere spunea ca practic se vor lua in calcul doar cei 15 care au votat, astfel incat, cu un scor 10 la 5, se adopta ceea ce era supus votului.
Cealalta parere spunea ca nu au fost intrunite cele 13 voturi pentru (50%+1) astfel incat se va respinge ceea ce era supus votului.
Care este parerea voastra?
Pentru calculul majoritatii simple, voturile de abtinere se vor aduna la cele impotriva.
Deci vom avea 10 voturi - DA
15 voturi - NU
Se va respinge ceea ce era supus votului.