Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare declaratie 300
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare declaratie 300

Buna seara,

Am si eu o intrebare referitoare la declaratia 300, daca nu am incasat nimic pe trimestrul 1, ce declar in decontul de TVA?
Buna seara,

Daca sunteti platitor de TVA la incasare , la sectiunea " LIVRARI DE BUNURI/ PRESTARI DE SERVICII IN INTERIORUL TARII SI EXPORTURI " completati 0 ( zero atat la baza cat si la TVA), iar la sectiunea " INFORMATII PRIVIND TAXA PE VALOAREA ADAUGATA NEEXIGIBILA SAU NEDEDUCTIBILA" la punctul A.Livrari de bunuri si prestari de servicii efectuate a caror TVA aferenta a ramas neexigibila , existenta in sold la sfarsitul perioadei de raportare, ca urmare a aplicarii sistemului TVA la incasare- adica facturile emise in perioada de raportare si neincasate.
Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen, Contabil
Dar achizitiile le trec?
si la achizitii este aceasi regula. Pentru ceea ce ati achitat deduceti tva, pe celelalte le treceti la INFORMATII la punctul B.
Gasiti toate informatiile daca accesati link-ul de mai jos

[ link extern ]