Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Model cerere corectare decont TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Model cerere corectare decont TVA

Buna ziua,

Va rog sa-mi dati si mie un model de cerere corectare decont TVA si care este procedura de corectare a acestor erori(e vorba de niste facturi de furnizor inregistrate dublu).
Multumesc.
1. Cadrul legal pentru corectarea erorilor materiale este OPANAF 3604/2015 - www.avocatnet.ro/content/art...

2. Model de cerere (dvs completati cu datele firmei, si partea unde este scris "italic" descrieti eroarea concret si ce modificari sa se aduca:

Sc xyz Srl
RO xxxx
J xxxx
Adresa: xxxx
Nr. x / xxxxx

Catre,
Administratia Financiara xxxxx

Cerere de corectare erori materiale

din formularul "Decont de taxa pe valoarea adaugata" cod 300, aferent lunii xxxxxx anul xxxx

In baza OPANAF 3604/2015 pentru aprobarea Instructiunilor de corectare a erorilor materiale din deconturile de taxa pe valoare adaugata,

deoarece exista urmatoarele omisiuni in datele raportate prin decontul de TVA cod 300 aferent lunii xxxxxx anul xxxx, respectiv:

la randul 38 “Soldul sumei negative a TVA reportate din perioada precedenta pentru care nu s-a solicitat rambursare (rd. 42 din decontul perioadei fiscale precedente)”

si la

sectiunea informatii privind tva neexigibila sau nedeductibila – lei; soldul tva aferenta operatiunilor efectuate inclusiv in alte perioade de raportare, la rubrica A - Livrari de bunuri si prestari de servicii efectuate a caror TVA aferenta a ramas neexigibila, existenta in sold la sfarsitul perioadei de raportare, ca urmare a aplicarii sistemului TVA la incasare, coloanele Valoare si TVA,

va rugam sa aprobati completarea decontului cu datele lipsa astfel:

 la randul 38: xxx lei

 la sectiunea informatii privind tva neexigibila sau nedeductibila – lei; soldul tva aferenta operatiunilor efectuate inclusiv in alte perioade de RAPORTARE, la rubrica A - Livrari de bunuri si prestari de servicii efectuate a caror TVA aferenta a ramas neexigibila, existenta in sold la sfarsitul perioadei de raportare, ca urmare aaplicarii sistemului TVA la incasare: coloana Valoare: xxxxx lei
coloana TVA: xxxx lei

Va multumim

xxxxxx
Administrator
Tel: xxxxxx

3. Cererea se depune la Registratura ANAF - local, cu actele doveditoare, adica jurnal de vanzari/cumparari, decontul de tva precedent, etc..