Forum Discuţii juridice Executare silită bilet la ordin
Discuție deschisă în Executare silită

bilet la ordin

Dupa noile reglementari un bilet la ordin refuzat de banca mai trebuie investit cu formula executorie pentru a fi pus in executare?
Buna ziua,

Cnf Art. 5 din Legea 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă Dispoziţiile Codului de procedură civilă privitoare la titlurile executorii se aplică şi hotărârilor judecătoreşti sau altor înscrisuri pronunţate ori, după caz, întocmite înainte de intrarea în vigoare a Codului de procedură civilă, care pot fi puse în executare chiar dacă nu au fost învestite cu formula executorie.

Rezulta din cele de mai sus ca nu mai e necesara formula executorie nici pe BO.

Succes!
Dana Fatol, Avocat