Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii restante la sanatate?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii restante la sanatate?

Buna ziua,

Am absolvit facultatea vara trecuta (iulie, 2012), de atunci nu am reusit sa ma angajez si nu mai urmez nicio forma de invatamant. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: Sunt olbigata sa platesc contributiile restante la Asigurari de Sanatate incepand cu iulie-2012?
Mentionez ca pana acum nu am primit nicio instiintare de plata si nu stiu cum stau lucrurile cu asigurarea mea de sanatate, deoarece medicul de familie s-a oferit sa se ocupe de aceasta problema.

Va rog mult sa ma lamuriti in aceasta privinta!
Va multumesc.
Conform art.296^32 din Codul fiscal, pentru a dobandi calitatea de asigurat,aveti obligatia platii contributiei lunare de asigurari sociale de sanatate.Baza de calcul o reprezinta valoarea salariului minim brut pe tara. Plata acestei contributii se face lunar,pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei pentru care se datoreaza contributia.Nu sunteti obligata la aceasta plata,decat daca doriti dobandirea calitatii de asigurat,asa cum solicita medicul de familie,care va poate consulta si da retete medicale in baza calitatii de asigurat.
Articolul din Codul fiscal,mentionat mai sus ,se aplica cu data de 01 iulie 2012.