Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit restant vs. Calitate acționar SC
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit restant vs. Calitate acționar SC

Buna ziua.
In 2008 am contractat un credit de nevoi personale la o banca, pe care nu l-am mai putut returna. Banca a cedat către o firma de recuperare acest credit, iar aceștia mi-au tot trimis somatii de plata, fara confirmare de primire. De ceva timp cred ca s-au oprit.Nu știu daca s-a prescris, ultima plata a fost făcută in 2009. Nu am niciun bun proprietate personală, si in tot acest timp nu am avut nici venituri din salarii, dividende,etc. Întrebarea mea este: Pot deveni acționar (50%) într-o SC, fara ca cei de la firma de recuperare sa se sesizeze? Faptul ca sunt acționar la acea SC ii poate face/indreptati sa actioneze împotriva acesteia pentru recuperarea creditului?
Multumesc mult!
Cu stima.
1. datoria este prescrisa
2. puteti
Multumesc!