Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sanse castigare proces cu politia fara martori.Am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sanse castigare proces cu politia fara martori.Am sanse sa castig contestatia?

Buna ziua,
Am fost oprit de politie pe motiv ca am circulat pe rosu.De fapt nu circulasem pe rosu dar agentul s-a enervat ca cica mi-ar fi facut semn sa dau cu spatele si eu as fi refuzat(cand m-am prins ce vrea de la mine era tarziu sa dau cu spatele si as fi incurcat grav circulatia)
Ideea e ca m-a amendat si mi-a luat permisul pentru circulatie la culoarea rosie(NEADEVARAT!!!)
nu am semnat si PV-ul a venit dupa 2 sapt un politist si mi l-a inmanat personal.
Nu a oprit nici un martor...nimic eu si el...atat
Am sanse sa castig contestatia ?
OG 2/2001

Art. 19. - (1) Procesul-verbal se semnează pe fiecare pagină de agentul constatator şi de contravenient. În cazul în care contravenientul nu se află de faţă, refuză sau nu poate să semneze, agentul constatator va face menţiune despre aceste împrejurări, care trebuie să fie confirmate de cel puţin un martor. În acest caz procesul-verbal va cuprinde şi datele personale din actul de identitate al martorului şi semnătura acestuia.
(2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
(3) În lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la încheierea procesului-verbal în acest mod.

Daca nu a semnat niciun martor-asistent, procesul-verbal poate fi anulat de instanta.
Depuneti plangerea in teren de 15 zile de la data primirii procesului-verbal.

Succes!