Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale instrainare drept de proprietate
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

instrainare drept de proprietate

rugaminte > sechestrul anaf asupra unei cladiri presupune instrainarea dreptului de proprietate asupra acelei cladiri ?
nu, presupune faptul ca nu puteti sa instrainati imobilul in perioada in care este sechestrat.
Cei de la taxe si impozite nu vor sa ne elibereze un certificat de atestare fiscala. In Codul de procedura fiscala am gasit urmatoarele, la art 113 :
(2) Certificatul de atestare fiscală se eliberează pe baza datelor cuprinse în evidenţa pe plătitor a organului fiscal competent şi cuprinde creanţele fiscale exigibile, existente în sold în prima zi a lunii următoare depunerii cererii.
(3) Certificatul de atestare fiscală se emite în termen de cel mult două zile lucrătoare de la data solicitării şi poate fi utilizat de contribuabil pe toată perioada lunii în care se emite. Pe perioada de utilizare, certificatul poate fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizată, oricărui solicitant.
___________
Alineatul (3) a fost modificat prin punctul 50. din Ordonanţă nr. 29/2011 începând cu 19.07.2012.

(4) Pentru înstrăinarea dreptului de proprietate asupra clădirilor, terenurilor şi a mijloacelor de transport, contribuabilii trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligaţiilor fiscale de plată datorate autorităţii administraţiei publice locale în a cărei rază se află înregistrat fiscal bunul ce se înstrăinează, potrivit alin. (2), inclusiv sumele reprezentând amenzi existente în evidenţa organului fiscal. Pentru bunul care se înstrăinează, impozitul datorat este cel recalculat pentru a reflecta perioada din an în care impozitul se aplică persoanei care înstrăinează, potrivit Codului fiscal.
(5) Actele prin care se înstrăinează clădiri, terenuri, respectiv mijloace de transport, cu încălcarea prevederilor alin. (4), sunt nule de drept.

imi poate impiedica eliberarea unui certificat pentru stabilirea unui sechestru ? mentionez ca firma are datorii la bugetul local. Multumesc.
am gasit ceva, intr-un dictionar juridic > Act de înstrainare = Act juridic prin care titularul unui drept real asupra unui lucru sau al unui drept de creanta transmite, cu orice titlu, acel drept altei personae
Instrainarea = Scoaterea unui bun sau a unui drept din patrimoniul unei persoane, prin vointa acesteia (sau prin vointa persoanei imputernicite de aceasta sau de lege, sa incheie acte juridice in numele si pe socoteala sa).
Concluzie : nu este instrainare, nu scoatem din patrimoniu cladirea, doar ne angajam sa n-o instrainam, tot proprietatea noastra este. Eu asa inteleg. Coroborand definitiile cu art. 113, cred ca sunt obligati sa elibereze.
Ce parere aveti ? e o.k ?
Sechestru asiguratoriu va fost pus pe imobil, din cauza datoriilor la bugetul local, sigur ati fost instiintat si vi sa dat un termen, neplatind ei va pot scoate imobilul la licitatie.

Certificatul fiscal ca sa va fie eliberat, presupune achitarea tuturor datoriilor. Acum sincer, acest certificat nu poate fi necesar decat pt vanzare sau ipoteca, este normal sa va refuze.

Concluzia trasa de dvs, nu este corecta, plus ca va contraziceti. Deci acel sechestru a fost pus, ca sa nu va sustrageti bunurile personale( instrainare) si sa nu aibe cum sa isi recupereze debitele datorate.
Eu cred totusi ca trebuie sa-l emita, ma refer la certificatul de atestare, conform art. 113 prezentat mai sus, asta nu ineamna ca vreau sa va contrazic, doar vreau sa ma lamuresc :

(3) Certificatul de atestare fiscală se emite în termen de cel mult două zile lucrătoare de la data solicitării şi poate fi utilizat de contribuabil pe toată perioada lunii în care se emite. Pe perioada de utilizare, certificatul poate fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizată, oricărui solicitant.

(4) Pentru înstrăinarea dreptului de proprietate asupra clădirilor, terenurilor şi a mijloacelor de transport, contribuabilii trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligaţiilor fiscale de plată datorate autorităţii administraţiei publice locale în a cărei rază se află înregistrat fiscal bunul ce se înstrăinează, potrivit alin. (2), inclusiv sumele reprezentând amenzi existente în evidenţa organului fiscal. Pentru bunul care se înstrăinează, impozitul datorat este cel recalculat pentru a reflecta perioada din an în care impozitul se aplică persoanei care înstrăinează, potrivit Codului fiscal.

la alin (4) spune >...................contribuabilii trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligaţiilor fiscale de plată datorate autorităţii administraţiei publice locale în a cărei rază se află înregistrat fiscal bunul ce se înstrăinează, potrivit alin. (2), ........
nu unt jurist dar inteleg ca, pentru a putea prezenta certificatul de atestare, trebuie cineva sa-l emita, si asta nu noi ca si unitate (chiar daca e emis cu datorii). Intrucat la notariat se face incheierea unui contract, si nu la taxe si impozite..........doar aceta constata, in baza a ceea ce ii arati.
Ce parere aveti, e o.k. ?