Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Procedura RABLA
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Procedura RABLA

As dori sa stiu,va rog, daca pentru a mi se elibera certificatul de atestare fiscala necesar pentru programul Rabla trebuie sa iau timbre fiscale si cat dureaza eliberarea certificatului?
Pentru eliberarea certificatului,este necesar sa intocmiti si sa depuneti un dosar cu mai multe documente+doua timbre fiscale cu valoarea de 2 lei/bucata
Certificatul de atestare fiscala se emite in termen de 5 zile lucratoare de la data depunerii cererii si poate fi utilizat in cazul persoanelor fizice, in perioada de pana la 90 de zile de la data eliberarii.
Conform codului de procedura fiscala, art 113
Art. 113 Certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale

(3) Certificatul de atestare fiscală se emite în termen de cel mult două zile lucrătoare de la data solicitării şi poate fi utilizat de contribuabil pe toată perioada lunii în care se emite. Pe perioada de utilizare, certificatul poate fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizată, oricărui solicitant.
(4) Pentru înstrăinarea dreptului de proprietate asupra clădirilor, terenurilor şi a mijloacelor de transport, contribuabilii trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligaţiilor fiscale de plată datorate autorităţii administraţiei publice locale în a cărei rază se află înregistrat fiscal bunul ce se înstrăinează, potrivit alin. (2), inclusiv sumele reprezentând amenzi existente în evidenţa organului fiscal. Pentru bunul care se înstrăinează, impozitul datorat este cel recalculat pentru a reflecta perioada din an în care impozitul se aplică persoanei care înstrăinează, potrivit Codului fiscal.