avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfaturi in legatura cu mostenire dupa casatorie si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfaturi in legatura cu mostenire dupa casatorie si altele.

Buna ziua,

O sa incerc sa fiu cat se poate de scurta.

M-am casatorit recent (¬acum 15 zile). Noul meu sot s-a mutat la mine.Mi-am schimbat buletinul, actele pe firma, pe masina etc cu noul nume. Am un singur copil din prima casatorie.

Eu am o firma (cu persoana unica administratora - eu), o masina (trecuta pe numele firmei), si terenul (primit din donatie de la parintii mei) pe care am construit o casa (casa e ipotecata la banca, mai am cateva rate).

As dori sa intreb:

1. Odata schimbat numele meu in numele respectivului, acesta are dreptul la toate bunurile mele (firma, masina, casa, teren tot), sau mostenitorii lui (cei 2 copii pe care ii are), sau numai si numai copilul meu din prima casatorie?

2. In caz de deces al meu, bunurile firmei se considera bun comun sau vor fi preluate prin mostenire numai de baiatul meu din prima casatorie (firma cu asociat unic - cabinet individual)?

3. In caz de deces al lui, cei 2 copii ai lui au si ei dreptul la bunurile care nu sunt pe firma (citate la punctul 2), implicit casa, terenul si toate bunurile acesteia? Daca da in ce proportie fata de copilul meu unic din prima casatorie?

4. In legatura cu ratele bancii la care am casa ipotecata, m-au sfatuit niste prietene sa nu platesc rata inca pe numele meu nou ci prin firma sau prin numele parintilor mei, pentru ca in caz de divort acesta sa nu posede nimic din ratele platite catre banca, este posibil asa ceva? (De ex: parintii sa imi dea bani sa sting o ipoteca)

5. Donatia terenului si a partii vechi de casa din partea parintilor inainte de casatorie se imparte cu respectivul in caz de divort sau cu mostenitorii lui ?

Multumesc si astept raspunsul dvs cat se poate de posibil!
Cel mai recent răspuns: ContSters42249 , utilizator 15:09, 18 Februarie 2009
Multumesc frumos de raspunsurile dvs.

As dori sa intreb, respectivul nu are nici un bun pe numele lui (are apartamentul trecut pe numele fiului sau, nu are masina si alte bunuri). Practic s-a mutat la mine. Eu am vreun drept asupra bunurilor sale? Presupun ca nu.

In acest caz, singura optiune ar fi un divort, si sa trec bunurile de ex pe fiul meu numai ?

Multumesc
Daca sotul nu are bunuri, ce ati putea mosteni? ( proprietar al bunului este cel inscris in titlul de proprietate)

Si in timpul casatoriei puteti dispune liber de bunurile dumneavoastra proprii, mai putin acea rezerva a sotului, de 1/8 din mostenire. Daca faceti un contract de vanzare-cumparare intre dvs si fiu, ii puteti vinde toate bunurile, fara ca sotul sa poata ataca acest act.
I1. mplicit, daca am casa pe ipoteca la banca, trebuie sa o achit intai pentru a putea oficia actul de vanzare - cumparare catre fiul meu nu? In schimb, celelalte bunuri am sa le trec pe numele lui :)

2. Sotul meu actual poate sa imi faca vreo "surpriza" luand actele casei (daca sunt pe numele meu) si sa vanda ceva in lipsa mea?

multumesc frumos, am oferit rating + dvs si tuturor care m-au ajutat.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Februarie 2009
twilight2k3, utilizator
Puteti vinde cu ipoteca inscrisa, doar ca va trebui acordul bancii pentru aceasta vanzare.

2. Sotul nu poate vinde bunurile dumneavoastra. El poate vinde singur bunurile comune ( dobandite in timpul casatoriei ) dar care nu sunt bunuri imobile (casa, teren).









9
Ultima modificare: Miercuri, 18 Februarie 2009
ContSters42249, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actul de donatie dana vitalia dana vitalia revin cu subiectul nu am fost destul de explicita:tatal meu este decedat, mama este recasatorita legitim cu o persoana care din casatoria anterioara ere un ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare cu cumparator minor: conditii yamada yamada Am un copil in varsta de 2 ani. Bunica lui (mama mea) vrea sa-i treaca un teren pe numele lui, asa incat eu sa ma apuc sa-i fac o casa. Se poate face un ... (vezi toată discuția)
Drept la partaj? madutza0391 madutza0391 Buna ziua..sunt casatorita si impreuna cu sotul meu am ridicat o casa. Insa parintii lui au scris pe contractul casei cum ca patrimoniul ar fi fost ridicat ... (vezi toată discuția)