avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 126 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Organizare internã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Organizare internã

Bună ziua,

Doresc să pun următoarele întrebări:
Într-o instituţie bugetară, autofinanţată, un ªef de Serviciu şi/sau de Birou poate emite decizii interne, cu avizarea/aprobarea Directorului de Direcţie, în cadrul serviciului sau biroului pe care îl conduce sau aceasta sarcină îi revine Directorului de Direcţie?
ªeful de Serviciu şi/sau de Birou are rol decizional sau executiv în raport cu Directorul de Directie şi/sau Directorul General?
Menţionez că Directorul de Direcţie are doar rol consultativ în Colegiu de Conducere al instituţiei.

Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: eduardvl , utilizator 09:27, 1 Martie 2013
Multumesc foarte mult.
Excelent. Cine va contesta o decizie cand este numit sef?

Dar aceasta decizie ne-a fost adusa la cunostinta tuturor angajatilor din respectivele compartimente si am semnat procesul verbal al sedintei in care s-a adus la cunostinta acest lucru.
Noi de ce nu putem contesta?
Ultima modificare: Vineri, 1 Martie 2013
eduardvl, utilizator
Salariati isi pot manifesta nemultumirea cu privire la aceasta nominalizare .. dar nu o pot contesta ...
Multumesc foarte mult pentru informatiile transmise.
O zi excelenta va doresc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce conditii pot beneficia de sporul de conducere? rianaadnana rianaadnana Pana la aparitia OUG 63/2010 am ocupat postul de sef birou SPCLEP,pentru care beneficiam de sporul de conducere de 25%.Acum,dupa ce am fost destituita din ... (vezi toată discuția)
Legalitate decizie delegare atributii functionar public nicmar nicmar Alaturat va prezint continutul deciziei prin care angajatorul imi deleaga atributii DECIZIA Nr.XXXXX/XXXXXX Având în vedere: - prevederile art.45 ... (vezi toată discuția)
Delagarea de responsabilitati andib andib Buna ziua. Am o mare intrebare legata de delegarea de responsabilitati. In cadrul adminitstratiei publice se practica cu succes delegarea de responsabilitati. ... (vezi toată discuția)