Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional CIM

Transformarea, prin act aditional (intr-o institutie bugetara),
unui contract de munca individual pe durata nedeterminata,
in unul pe durata determinata,
are restrictii legale ?
Nu are restrictii legale .. dar transformarea unui post se poate face in sectorul bugetar in conditiile prevazute de legislatia in materie.

In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 221 din data de 31 martie 2011 a fost publicata Hotararea Guvernului nr. 286/2011 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale si a criteriilor de promovare in grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar platit din fonduri publice.