Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... O primavara frumoasa tuturor !
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

O primavara frumoasa tuturor !

Povestea ghiocelului de Andersen

„Bine ai venit, bine ai venit!” canta si ii ura fiecare raza, iar floarea s-a inaltat deasupra zapezii, in lumea stralucitoare de afara. Razele de soare au mangaiat-o si au sarutat-o, asa ca si-a desfacut petalele, albe ca neaua, si ornamentate cu dungi verzi. Si-a aplecat apoi capul, plina de bucurie si modestie.

„Frumoasa floare!” i-a spus razele soarelui, „ce gratioasa si delicata esti! Esti cea dintai si esti unica! Esti iubirea noastra! Esti clopotelul ce vesteste sosirea verii, frumoasa vara, peste pamanturi si orase. Toata zapada se va topi, vanturile reci vor fi alungate departe, si noi fi iarasi la putere. Totul va deveni verde si, dupa aceea, vei avea tovarasi liliacul, florile de salcam si trandafirii; dar tu esti prima, atat de gratioasa si delicata!”
Foarte frumos! @Rolandmindrila :)

O primavara frumoasa si din partea mea. :vishenka:

Miroase-a primavara cu micul ghiocel:
Aduce viata-n toate si soarele cu el.
Rasar firav branduse si mugurii se-nfoaie,
Tulpine noi aduna in frunze stropi de ploaie.
Indunda cu parfumuri zapezile trecute
Si soarele intinde razand sulite mute.
O, draga primavara, iti spun: BINE-AI VENIT!
Reda-ne iar speranta prin martisor iubit!

Si o dedicatie muzicala care se incadreaza frumos cu venirea primaverii. :dance3:

Doga Gramofon
[ link extern ]
multumim pentru cuvintele alese !
Multumesc pentru faptul ca ati impartasit si cu noi, frumoasele "ghirlande de primavara" din sufletul dvs.
Doresc tuturor o primavara Vivaldiana cu flori de cires cazand din cer dumnezeieste.
[ link extern ]
Multumim frumos.
Ofer si eu, la randul meu, un martisor pentru toate doamnele de pe avocatnet.ro

[ link extern ]

rog \"mariti\" ecranul :D

*(mi-am dat seama ca "pudibungice" suna a boala )
pentru doamnele pudibonde

[ link extern ]
:coffee:
Herra_, utilizator
...si o primavara mai... clasica!

[ link extern ]

Sa aveti sufletul de zapada, cu zambet de ghiocei! =D>