Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noul cod de procedura civila - aplicabilitate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Noul cod de procedura civila - aplicabilitate

Se aplica si cauzelor introduse inainte de intrarea lui in vigoare?
Legea nr.2/2013 privind unele masuri pentru degrevarea instantelor judecatoresti, precum si pentru pregatirea puneri in aplicare a Legii nr.134/2010, republicata
"Art.XII. (2) In procesele pornite incepand cu data intarii in vigoare a prezentei legi si pana la data de 31 ianuarie 2015, cercetarea procesului si, dupa caz, dezbaterea fondului se desfasoara in sedinta publica, daca legea nu prevede altfel."
In situatia in care o cerere de chemare in judecata a fost inregistrata la instanta competenta in data de 08 februarie 2013, cu prim termen de judecata la data de 11 martie 2013, sunt aplicabile dispozitiile deja abrogatului Cod de procedura civila sau dispozitiile Noului Cod de procedura?