Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil - cat timp beneficiez de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil - cat timp beneficiez de ea si in ce cuantum?

Buna ziua.as vrea sa stiu cati ani beneficiez de indemnizatie crestere copil?tin sa mentionez ca baietelul meu a implinit un an,an in care am primit 600lei+200lei.in al doilea an voi mai primi aceeasi suma?
1. Daca ati optat de la inceput pentru CCC pana la 2 ani veti primi aceeasi indemnizatie pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.

2. Indiferent pentru ce varianta de CCC ati optat alocatia de stat pentru copii este de 200 lei lunar pana copilul implineste 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.
multumesc frumos pentru raspuns...