Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli de protocol 2013
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli de protocol 2013

Buna ziua.

In luna februarie 2013 avem o factura de masa servita in valoare de 190 lei plus tva. Trebuie sa emit o autofactura in 28.02.2013? Care ar fi notele contabile, atat la inregistrarea facturii cat si la autofactura?

Multumesc frumos.
Actiunilor de protocol nu sunt considerate livrari de bunuri daca valoarea fiecarui cadou oferit este mai mica sau egala cu plafonul de 100 lei.
Daca masa servita a fost pentru o singura persoana, 90 lei+ tva facturati. Daca a fost pentru cel putin doua persoane, nu se depaseste plafonul si deci nu e nevoie de autofactura.
În situatia în care persoana impozabila a oferit si cadouri care depasesc individual plafonul de 100 lei, însumeaza valoarea depasirilor de plafon aferente unei perioade fiscale, care constituie livrare de bunuri cu plata si colecteaza taxa, daca s-a exercitat dreptul de deducere a taxei aferente achizitiei bunurilor respective.
Masa a fost servita de mai mult de 2 persoane. Dar cum justific acest lucru?
Puteti cere furnizorului sa specifice acest lucru pe factura.