Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depunere declaratii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depunere declaratii

Va rog sa ma ajutati. Am preluat nu de mult contabilitatea unei societati si la verificarea fisei fiscale am constatat ca nu a fost declarat pentru anul 2009 si 2010 impozitul pe dividende acordate persoanelor fizice. Mentionez ca impozitul a fost platit la buget la timp, adica in decembrie 2009 si decembrie 2010, in totalitate, dar cred, ca dintr-o eroare nu a fost declarat. Cum sa procedez eu acum ? Sa depun rectificativa(declaratie 710) la declaratiile 100 din per.respectiva? Pe ce tip de formular? In acea perioada se foloseau vechile formulare si se transmiteau la finante cu discheta.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez.
Pentru contributiile omise din declaratii nu se depune rectificativa ci declaratia cu impozitul pe dividende pentru care se da amenda. Puteti sa le faceti pe formularele actuale .