Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general curs valutar plafon venituri echivalentul a 65.000 euro
Discuție deschisă în Contabilitate în general

curs valutar plafon venituri echivalentul a 65.000 euro

Buna ziua.Am urmatoarea dilema: care este cursul valutar leu/euro luat in considerare de persoanele juridice pentru calculul pragului de 65.000 euro aferent veniturilor realizate la finele anului 2012? Cel de la data aderarii Romaniei la UE(3,3817 lei/euro) sau cel comunicat de BNR la 31.12.2012(4,4291lei/euro)? Va rog sa specificati si cadrul legal.
Va multumesc anticipat.:-/
Cod fiscal Art.112^1 si Art.112^2.
ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii
(3) Pentru anul 2013, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 112^1 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2013, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 25 martie 2013 inclusiv.
In norme metodologice spune clar : Pentru încadrarea în condiţia privind nivelul veniturilor realizate în anul precedent, se vor lua în calcul aceleași venituri care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal, iar cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea aceluiași exerciţiu financiar.