Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general 3% sau 16% impozit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

3% sau 16% impozit

la finele anului 2012 pentru transformarea celor 65.000 E în lei ( pentru a vedea unde ma încadrez adică micro sau imp. profit) ce curs trebuia folosit cel de la aderare s-au cel din 31.12.2012 va mulțumesc!
Se foloseste cursul de schimb la 31 decembrie a anului precedent.
Buna ziua,

Cursul de schimb utilizat pentru calculul plafonului este cel de la 31.12.2012(punctul 4 din normele art.112^1 din CF). Trebuia insa sa tineti cont de precederile punctului 8 din Normele art.112^2 din CF care precizeaza urmatoarele:
Persoanele juridice române care, la data de 31 decembrie 2012, au realizat venituri încadrate, prin echivalare în lei, între 65.000 euro şi 100.000 euro şi care îndeplineau concomitent şi celelalte condiţii prevăzute de reglementările legale în vigoare până la data de 1 februarie 2013 şi care au solicitat ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 ianuarie 2013 inclusiv, nu sunt obligate să aplice, începând cu 1 februarie 2013, acest sistem de impunere. Aceste persoane juridice urmează să verifice condiţiile prevăzute de art. 112^1 din Codul fiscal, la data de 31 decembrie 2013, în vederea încadrării în categoria contribuabililor plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor, pentru anul fiscal 2014.

Numai bine