Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numar ore lucrate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numar ore lucrate

Buna ziua!
As dori sa ma ajutati intr-o problema legata de numar efectiv de ore lucrate.
Cum se intocmeste un stat in cazul in care pentru un salariat cu un CIM in care numar de ore/zi este de 8, iar el a lucrat mai putin , ex: luni 6 ore, marti :8 ore, miercuri 6 ore , etc, in total in luna mai 120 de ore.
Mentionez ca, salariatul a lucrat mai putine ore deoarece, lucrarile care i-au fost incredintate atat au necesitat.
Va rog sa-mi spuneti cum o sa apara pe stat?
Ptr. luna Aprilie apare cu 20 zile lucrate , cu sal de incadrare cat e in CIM si cu salariu realizat mai mic?
daca asa o sa apara asa cum am mentionat mai sus, mai avem nevoie sa intocmim ceva acte ptr. ITM?
Va multumesc!!!!!

Pai depinde cum ati convenit in CIM sa il platiti: in regie ori in acord.
In mod legal angajatorul trebuia sa asigurea lucrari pentru 8 ore pe zi pentru ca asa este contractul incheiat, nu e vina omului ca nu i s-au dat lucrari.
Orele care lipsesc cum sunt pontate? absent?

Parerea mea este ca in orele in care nu i s-a data de lucru trebuie platit cu salariul tarifar orar, asa cum se prevede si in CCMUN 9007-9010:

Art. 43. - (1) Angajatorul va asigura condiţiile necesare realizării de către fiecare salariat a sarcinilor ce îi revin în cadrul programului zilnic de muncă stabilit.
(2) În situaţia în care angajatorul nu poate asigura pe durata zilei de lucru, parţial sau total, condiţiile necesare realizării sarcinilor de serviciu, el este obligat să plătească salariaţilor salariul de bază pentru timpul cât lucrul a fost întrerupt.

Ce ziceti, va incadrati in acest articol?
Va multumesc pentru raspunsuri
As dori totusi sa stiu cum as putea totusi sa-l platesc numai ptr. cele 120 de ore lucrate??
Situatie societatii este putin dificila in momentul asta, iar angajatul a acceptat sa fie platit conform orelor prestate, dar nu stiu cum sa trec pe foaia de prezenta cele 2 ore pe care nu le-a lucrat.
Intr-adevar asa cum a-ti precizat, ne incadram la art.43 din CCM, dar asa cum am mai prezentat, trebuie sa trecem un hop cu care personalul a fost de acord, insa nu stiu cum sa trec si in acte, ca totul sa fie OK.
MIiiIII de multumiri!!!!!

Pai doar daca pentru acele ore aveti cereri de concediu fara plata solicitate de salariati ;)
Daca spuneti ca au fost de caord cu asat, nu ar rebui sa aveti probleme la semnarea lor, nu?
Da, asa este, nu avem probleme cu semnarea cererilor.
Dar, cum facem cerere de concediu fara plata de 2 ore/zi?
Deci, sa inteleg ca alta solutie nu exista, decat concediu fara plata?