avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Suspendare activitate firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Suspendare activitate firma

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele intrebari: in perioada 10 iunie 2009 - 10 iunie 2012 o societate a fost suspendata, timp in care nu s-a mai depus nici o declaratie/bilant la administratia financiara.
Pentru intocmirea bilantului pentru anul 2012 cum se procedeaza? Am o balanta la iunie 2009, de atunci nu s-a mai facut nici o inregistrare, dar cum nici bilant la dec 2009 nu s-a depus, ce se intampla cu profitul/pierderea inregistrata in perioada ian-iun 2009?
Chitantele pentru plata unor impozite la AFP din 2011 in ce perioada se vor inregistra?
Multumesc
Ati avut regim derogatoriu cu privire la depunerea declaratiilor? Daca nu ati avut un astfel de regim, obligatiile declarative trebuia sa fie indeplinite.
Da, pana in iunie 2012 am avut regim derogatoriu, de atunci am depus toate declaratiile... pe 0 pt ca societatea nu a avut activitate.
Dar cum procedez cu bilantul pe 2012?
Ordinul ministrului finantelor publice Nr.864 din 20 iunie 2005 pentru aprobarea Procedurii privind regimul de declarare derogatoriu publicat in MOf.nr.593din 8 iulie 2005.
Veti vedea ca sunteti scutit de depunerea declaratiilor dar nu si a bilanturilor aferente anilor suspendati.
Verificati ca nu cumva societatea sa fie declarata inactiva din punct de vedere al organului fiscal. Nu aveti altceva de facut decat sa indepliniti obligatiile declarative restante.
Deci trebuia sa fie depuse bilanturile la 2009, 2010 si 2011? Cat este amenda pentru nedepunere?

Alte discuții în legătură

Suspendare sau dizolvare srl ? felicity2001ro felicity2001ro Buna ziua, Sunt impreuna cu sotul meu asociati si administratori cu puteri egale la un SRL infiintat in dec 2006 Nu am avut activitate deloc, dar nici un ... (vezi toată discuția)
Srl suspendat cu 1.09.2009 ,ce acte trebuie sa mai depun la fisc? mara197014 mara197014 Am suspendat un SRL cu 1 sept 2009,va rog sa-mi spuneti daca ar mai trebui sa depun ceva bilanturi la fisc in perioada aceasta?Multumesc! (vezi toată discuția)
Declaratie inactivitate brendissima brendissima Exista vreo sanctiune pentru depunerea cu intarziere a declaratiei de inactivitate SRL cu activitate suspendata la 31.12.2010 mai tarziu de termenul stabilit ... (vezi toată discuția)