Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restante mari intretinere, executare silita
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restante mari intretinere, executare silita

Avem un restantier pe scara care a acumulat la intretinere datorii in valoare de 15.000 RON (de 3 ani nu a platit intretinearea). Acum riscam sa ramanem fara apa si gaze.
Asociatia de proprietari a dat in judecata proprietarul si a avut castig de cauza pe 1 an, respectiv 2. Avocatul a facut procese separate pentru fiecare an, nu stiu de ce. A venit executorul, nu a vrut sa-i deschida si am inteles ca nu are ce sa-i faca.
Nu stim sigur daca e apartamentul celui care locuieste acolo, al sotiei sau etc.
Este genul de individ care mai are cateva executari pe rol pe alte firme.
Credem ca nici impozitul nu a fost platit niciodata la acel apartament.
Ce putem face? Care ar fi pasii? Ce ne sfatuiti? Multumim frumos.
@adriantot,
Am patit-o si noi in doua cazuri:
- in primul caz s-a gresit adresa debitorului; el locuieste pe str. Basarabi, nr.1, iar in Sentinta el apare ca ar locui pe str. Aleea Basarabi, nr.1; nici acum nu stim cine a gresit; faza este ca nici noi, dar nici proprietarul, nu am observat acest amanunt (de altfel foarte important), am investit sentinta cu formula executorie... si am apelat la un ex. jr. care a depistat greseala; ex. jr. zice ca ”a jucat” cinstit si a informat pe proprietarul, ba chiar la sfatuit sa faca contestatie la executare si a castigat; urmeaza sa deschidem din nou o actiune de indreptare judiciara - pentru ca lucrurile erau foarte clare, dar omul a profitat de acel amanunt ...;
- un proprietar cu debite f. mari si care nu colabara cu asociatia de nici-un fel a fost dat in judecata, ma rog la fel ca in primul caz, ex. jr. a descoperit ca cel care locuia efectiv in locuinta nu era proprietarul de drept al locuintei, ci tatal acestuia care purta exact acelasi nume, deosebindu-se doar prin initiala tatalui... ; la fel a trebuit sa ”intoarcem” procesul, de fapt aici cred ca am deschis o actiune noua, nu mai stiu exact, ca au trecut vre-o 7-8 ani intre timp...

Deci se mai poate. Ex. judecatoresc trebuie sa-si i-a toate masurile de precautie pentru asi face servicil corect, altfel poate avea necazuri mari, pana la pierderea licentei, cum am auzit un caz chiar la noi in oras.
Executorul ne-a spus ca nu are ce sa-i execute? De asta am banuit noi ca el avand mai multe procese pe rol si in alte spete ar fi putut instraina imobilul.
Sau poate ca executorul nu a fost corect?
Art 20 din L nr 230/2007 1-Proprietarii care isi instraineaza apartamentele sau spatiile cu alta destinatie decat aceea de locuinta sunt obligati ca la intocmirea formelor de instrainare sa faca dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari
2-Notarii publici nu vor autentifica actele de instrainare fara o adeverinta din partea asociatiei de proprietari,care sa reprezinte dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,eliberata in original sub semnatura presedintelui si a administratorului asociatiei de proprietari,cu precizarea numelui si prenumelui acestora,si cu stampila asociatiei de proprietari.
Actele de instrainare incheiate cu nerespectarea acestei obligatii sunt nule de drept
Da, asa este.
Nu avea cum sa instraineze apartamentul fara stiinta asociatiei deoarece notarul nu incheie actul de vanzare cumparare.
Deci, nu avea cum sa vanda si drept consecinta era doar chirias si nu proprietar.

Executorul nu avea de ce sa va minta pentru ca si el are interes sa faca executarea silita.

Poate incercati sa faceti o poprire pe salariu deocamdata pentru ca daca au trecut 3 ani pierdeti o parte din cotele de intretinere daca veti da in judecata proprietarul.

In paralel puteti da in judecata si proprietarul apartamentului dar ca sa nu pierdeti cotele mai vechi de 3 ani trebuie sa il executati silit pe chirias in baza hotararii judecatoresti pe care o aveti.
NatydeaV a scris:

Executorul ne-a spus ca nu are ce sa-i execute?

Obligatia executorului judecatoresc este de a instiinta oficial creditorul-asociatia de proprietari ,asupra fiecarei etape din executarea silita
In cazul in care in urma solicitarilor oficiale adresate autoritatilor,se concluzioneaza ca debitorul nu detine bunuri in evidenta,executorul judecatoresc incheie proces verbal in acest sens ,document pe care detine obligatia sa il comunice creditorului
Creditorul poate starui la nivelul bej pentru mentinerea pe rolul activ a cererii de executare silita asupra bunurilor prezente si viitoare ale debitorului pana la concurenta debitului de recuperat
Sustinerea ca "Executorul ne-a spus ...."nu constituie act de procedura care sa existe la dosarul de executare silita si care sa ateste starea de insolvabilitate a debitorului la anumita data