Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act aditional la antecontract- modificare pret ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act aditional la antecontract- modificare pret apartament

Buna ziua, as dori va rog frumos sa imi raspundeti in legatura cu urm. probleme
:
-am facut un antecontract pt un apartament in bloc nou anul trecut , valoare 97.000euro, din care noi am dat avans de 30000 euro. A ramas sa achitam restul de 67000 e. Datorita conditiilor de la banci nu ne mai incadram decat la 50000 euro.
- in urma discutiei cu proprietarul(pers.fizica) am ajuns la intelegera ca va reduce pretul la 90.000 euro,iar in acte la 80.000 si ii vom mai da noi in urma unui contract de imprumut suma de 10000 euro in rate.
-deci am putea obtine de la banca 50000 euro pentru a achita suma de 80000 euro.
Intrebarea mea este :
pentru a face un act aditional pentru modificarea pretului de la 97.000 la 80.000 trebuie sa mai platim la notar pentru toata suma sau cum se procedeaza. Mentionez ca pentru suma de 30000 de euro in antecontract am platit in jur de 20 mil.Acum ce taxe va trebui sa platim la notar pentru actul aditional , dar pentru cand se va face contractul de vanzare cumparare pe suma de 80000 euro?
- si o ultima intrebare: Daca facem un contract de imprumut cu dansul pe suma de 10000 euro , cu rate de 200 euro pe luna...cat se plateste pentru coontractul respectiv...?

Sper ca m-am exprimat destul de bine si ca intelegeti ceea ce am vrut sa intreb. Va multumesc si astept raspuns urgent....
Avand in vedere ca oricum veti incheia un contract de vanzare cumparare, de ce sa faceti act aditional la anecontract? faceti direct contractul de vanzare-cumparare. Cat priveste costurile, pe acestea vi le poate comunica doar notarul.
multumesc pentru sarpuns...

pai am inteles ca tre sa facem un act aditional prin care sa se modifice pretul apartamentului de la 97000 la 80000 avand in vedere ca noi din banca nu obtinem decat 50000. daca am dat 30000 nu ar trebui sa fie pretul apartamentului de 80000 pentru a putea obtine creditul ipotecar pe baza antecontractului?
Actul aditional la antecontract il puteti face si in cabinetul unui avocat sau sub semnatura privata fiind vorba de un imobil apartament .Actul aditional este perfect valabil incheiat in aceste conditii.