Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Antecontract cu penalitati firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Antecontract cu penalitati firma in insolventa

Firma X incheie un antecontract de vanzare-cumparare teren cu firma Y.
Termenii Antecontractului sunt foarte duri si prevad penalitati mari (sute mii Euro).
Firma Y nu a platit niciun avans firmei X.
Dupa circa 7 luni de la incheierea Antecontractului,firma X intra in insolventa.
Administratorul judiciar pastreaza Antecontractul in vigoare si intre timp apare un nou cumparator care ofera un pret mai bun si nu pune niciun fel de conditii si cu plata imediat.
Intrebare:In cazul denuntarii unilaterale a Antecontractului de catre firma X,firma Y este indreptatita sa ceara penalitatile prevazute in antecontract?
Da, se poate, dacă clauzele antecontractului prevăd penalităţi în acest sens.
poate sa solicite orice, nu o sa primeasca nimic