Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... verificare societate de plasare a fortei de munca in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

verificare societate de plasare a fortei de munca in strainatate

Unde trebuie sa ma adresez si sa intreb daca societatea care vreau sa-mi intermedieze un contract de munca in strainatate functioneaza in cadrul legal si nu e teparnita?Am inteles ceva de ANOFM? Exista vreun numar de telefon pentru informatie direct in acest sens? Trebuie neaparat sa bat drumul pana acolo?Cum trebuie sa procedez cel mai bine sa fiu sigur ca nu pierd niste bani pe facaturi de taxe de intermediere si alte taxe inventate de intocmire dosar?Mulumesc
O societate de recrutare legala trebuie sa fie inscrisa la ANOFM,ceea ce v-a da credibilitate in fata celor care o solicita
Mai mult de atât, cele care funcţionează legal trebuie să impună solicitantului unele condiţii printre care sunt: experienţa în domeniul jobului pe care acesta îl doreşte, cunoaşterea limbii pentru ţara în care va urma să lucreze, sau participarea la cursurile desfăşurate de firmă în vedere cunoaşterii limbii respective pentru a putea purta o conversaţie, de altfel acestea vor cere şi cazier, adeverinţă de la medical de familie că solicitantul este apt de muncă şi nu suferă o boală mintală, contract de muncă în care este scris perioada de lucru, salariul pe o lună, condiţiile care trebuie să le împlinească cel angajat în cazul în care nu respectă contractul, comisionul care îl datoreză firmei respective care i-a oferit de lucru, şi perioada în care această firmă se angajează să îi găsească acestuia jobul dorit.

Vă reamintesc că mai trebuie specificat în contract orele de lucru, programul zilelor de lucru, dacă firma respectivă oferă masă, câte mese pe zi, dacă oferă cazare, şi câţi bani îi vor fi restituiţi din suma plătită firmei de angajare în momentul în care aceasta nu îi va oferi locul de munca.

Pentru a preîntâmpina eventuale situaţii neplăcute şi pentru a evita firme ce nu respectă prevederile legale, în momentul în care decideţi să apelaţi la un agent de ocupare a forţei de muncă solicitaţi la inspectoratul teritorial de muncă în raza căruia îşi are sediul agentul, în temeiul prevederilor Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public, informaţii cu privire la îndeplinirea obligaţiei de înregistrare, la activitatea de intermediere propriu-zisă desfăşurată şi informaţii despre firmele care nu mai desfăşoară activitatea de selecţie şi plasare forţă de muncă.

Asadar, verificati la ITM si nu la ANOFM ... Agenţii privaţi de ocuparea forţei de muncă au obligaţia de a se înregistra la Inspectoratul Teritorial de Muncă în raza căruia îşi au sediul si nu la AJOFM ...
.
Autorizarea si luarea in evidenta ca Agentie de plasare forta de munca in strainatate,se realizeaza de catre Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale €“ prin Inspectia Muncii -€“Ispectoratul Teritorial de Munca ( scuze, am preluat mecanic din continutul intrebarii dv.,ANOFM
Restul raspunsului ramane nechimbat
Instituţii cu atribuţii de control şi protecţie în migraţia forţei de muncă:
Inspectoratul teritorial de Muncă;
Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei – Departamentul pentru Muncă în Străinătate.
.
Instituţii cu atribuţii în recrutarea forţei de muncă
Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă
Agentii privati pentru ocuparea fortei de munca in strainatate
Din experienta personala, va pot spune ca am fost plecata cu un contract de munca in strainatate pentru o perioada de 5 ani prin Oficiul de Migratie a fortei de Munca
si am pastrat legatura cu Departamentul de munca in strainate.din cadrul MMSF.
Speer ca ati inteles ideea. Va doresc succes.
Va multumesc pentru informatii tuturor.
Oficiul pentru Migraţia For­ţei de Muncă s-a e desfiinţat, iar de protecţia drepturilor cetăţenilor români care lucrează în străinătate, precum şi de monitorizarea lor se ocupa două direcţii din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă.