Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare ONG cu activitatea turism
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare ONG cu activitatea turism

Exista vreo conditie pentru a deschide un ONG cu obiect de activitate turism? Stiu ca pentru a infiinta o agentie de turism exista niste conditii (brevet de turism, conditii de sediu etc). Se aplica aceleasi conditii si daca deschizi ONG?

Multumesc
Conditiile le gasiti in OG 26/2000 privind asociatiile si fundatiile. In acest sens, se arata ca persoanele fizice sau persoanele juridice care urmaresc desfasurarea unor activitati de interes general sau in interes comunitar, ori, dupa caz, in intersul lor personal nepatrimonial, pot constitui asociatii sau fundatii. A nu se face confuzie cu o societate comerciala care se infiinteaza dupa alte reguli, scopul acestora fiind patrimonial.
ContSters22713, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns,