Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Executarea serviciului de paza obsteasca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Executarea serviciului de paza obsteasca

salutare vin cu o intrebare putin mai ciudata,si anume:
o cunostinta a primit urmatoarea citatie de la primarie
,,Va facem cunoscut ca la datele mai sus mentionate sunteti planificati sa efectuati serviciul de paza obsteasca conform legii 333/2000.
In caz contrar veti fi sanctionati cu amenda de la 500-100 Ron,,
Este legala treaba asta?poate sa fie fortat sa desfasoare serviciu de paza?
nefiind calificat sa desfasoare servicii de paza si protectie,daca apare hotul ce ar putea sa ii faca? si daca este lagala este valabila pe toata tara? ca altfel ar fi un fel de discriminare nu?
Am postat aici deoarece are legatura cu munca,daca este gresit ma scuzati, si rog un modelator sa mute unde trebuie.
Multumesc anticipat
Modalitatile de efectuare a pazei in mediul rural se stabilesc prin hotarare a consiliului local, dupa consultarea prealabila a locuitorilor, in formele prevazute de lege.

Asadar, verificati mai intai legalitatea unei astfel de decizii ...
Potrivit art. 21. alin. (2) din Norma metodologică de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor, aprobată prin HG 301/2012, serviciul de pază se realizează prin instituirea unor posturi fixe şi/sau patrule mobile pe raza administrativ-teritorială a comunei, cu personal de pază propriu al primăriei, calificat şi atestat, cu personal al poliţiei locale sau agenţi din cadrul societăţilor specializate de pază şi protecţie.
Asa ceva, se face prin HCL si nu prin dispozitia primarului ... exista o astfel de HCL?
Asa credeam si eu, Cum sa presteze omul servicii de paza cand el nu este calificat.
Sa inteleg ca nu este legal? atunci ce sa faca pentru a nu primii acea amenta?