Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprumut cu contract notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprumut cu contract notar

Buna. Am si eu o intrebare si sper din tot sufletul sa primesc raspunsul asteptat. Am dat bani imprumut unei persoane fara dobanda cu contract incheiat la notar si cu plata in 30.04.09. In contract se specifica "Subsemnatele parti contractante convenim ca debitorul sa fie de drept pus in intarziere de la data scadenta fara chemare in judecata, somatie sau orice alte formalitati din partea creditorului". Deci eu nu voi putea sa il dau in judecata daca nu imi plateste, ci sa astept sa imi dea banii? Sau cum pot sa imi recuperez banii daca nu va avea sa imi dea? Mai specific ca toate bunurile sunt puse garantie la banci. Ar fi trebuit publicat contractul in monitorul oficial ca sa aiba valoare?
Acea formulare din contract inseamna doar ca la data scadentei debitorul este obligat sa restituie banii, fara ca dvs. sa mai fiti obligat sa efectuati vreo formalitate de a-i aduce la cunostinta acest fapt, el este de drept pus in intirziere, deci nu poate motiva in nici un fel ca daca nu i-ati cerut restituirea sumei, el nu stia ca trebuie sa o faca. Nu inseamna ca nu mai aveti posibilitatea de a-l da in judecata.Lla 1.05. puteti incepe executarea silita, s-ar putea sa mia aiba ceva bunuri mobile pe care sa le puteti executa silit.
Multumesc de raspuns. M-am mai linistit.
Precizarea făcută de notar, fără chemare în judecată, este superfluă, dacă o analizăm prin prisma executării silite, actul autentic fiind titlu executoriu atunci cînd constată o creanţă certă, lichidă şi exigibilă.

Eu cred că notarul a dorit să sublinieze prin acea sintagmă doar faptul că debitorul este de drept în întîrziere, că nu este nevoie de niciunul din demersurile care ar echivala cu punerea în întîrziere a acestuia.

Da, de acord, nu poti conveni, asa, sa nu te dai in judecata cu cealalta parte in caz de ceva... Ca accesul la justitie e liber conform Constitutiei...
CRed ca voia sa subliniezecalitatea de titll executoriu pe care partile inteleg sa o dea ... unui act care oricum constituia titlu executoriu... :D

Doamna, domnul ala nu mai are nimic, venituri, salariu, conturi, actiuni, parti sociale? Nimic-nimic? Totul e ipotecat? Gajat?
Este asociat la o firma declarata falimentata, totul e gajat, si ca salariat a fost in concediu fara plata in ultima vreme. S-ar putea sa nu mai pot sa imi recuperez banii?