Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... As dori sa infiintez un camin (azil) de batrani in ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

As dori sa infiintez un camin (azil) de batrani in mediul urban cu fonduri nerambursabile 100%, se poate?

as dori sa infintez un camin de batrani cu fonduri nerambursabile 100%, mentionez ca detin un spatiu in mediul urban cu teren, suprafata spatiului fiind de 300mp, si as dori sa stiu daca este posibil cu fonduri 100% nerambursabile, si daca DA, ce conditii trebuie sa indeplinesc??? sau unde pot gasii informatiile necesare???
Fondurile sunt epuizate pentru axa prioritara care finanta acest domeniu. Urmatoarea perioada 2014-2020 de finantare inca nu are stabilite liniile prioritare.
Va sugerez sa demarati prin a infiinta un ONG , sa desfasurati activitate pana la momentul lansarii unei astfel de linii de finantare.Conditiile si detalii despre acestea puteti gasi aici:
[ link extern ]
DMI 3.2-Reabilitarea /modernizarea / dezvoltarea si echiparea infrastructurii serviciilor sociale
Cititi ghidul solicitantului.
Pana la lansarea programelor in 2014 va informati despre avizele ce trebuie obtinute pentru functionarea unui astfel de centru, deoarece trebuie lamurit care este grupul tinta,pentru ca si batranii pot fi categorisiti cumva.Asta pentru ca asezamintele pentru batrani sunt de mai multe feluri:
-cele de tip spital-in care ponderea este pe sectorul de asistenta medicala;
-cele de tip sanatoriu-in care ponderea este pe sectorul terapeutic(baze de tratament);
-cele de tip hotelier-in care ponderea este pe sectorul social-cultural(cazare si servicii)
-cele de tip locuinta-organizate in sistem pavilionar oferind servicii comune.
Cititi Legea nr. 47 din 08/03/2006 - Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 239 din 16/03/2006,intrata in vigoare: 19/03/2006,privind sistemul naţional de asistenţă socială.
De asemeni,Legea nr. 17/2000, lege privind asistenta sociala a persoanelor varstnice, republicata in 2007 si Legea nr. 270/2008 pentru modificarea Legii nr. 17/2000 privind asistenta sociala a persoanelor varstnice.
Daca optati pentru ONG,infiintarea se face in baza: LEGE nr.246 din 18 iulie 2005

Si inca un amanunt: finantarea chiar daca se acorda 100%, trebuie sa tineti cont ca exista si cheltuieli care nu se finanteaza in plus sistemul aplicat este de rambursare, adica mai intai faceti dvs cheltuielile si apoi primiti banii.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
daca infiintez asociatie sau fundatie sau chiar SRL,PFA,II, si NU ONG, mai pot primi fonduri nerambursabile 100%?
V-am indicat un link unde puteti citi aceste detalii si multe alte aspecte care va intereseaza
Am cautat in monitorul oficial Legea nr. 47 din 08/03/2006 si scrie ca este abrogata
A fost inlocuita de Legea nr. 292/2011-Legea asistenţei sociale.