Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri in baza politei RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri in baza politei RCA

Un autoturism al firmei a fost implicat intr-un accident din vina celuilalt participant la trafic care avea RCA valabil.
S-a completat formularul amiabil si am mers la inspectorul de daune al asiguratorului.
S-a intocmit un dosar de daune.
Valoarea estimata a pagubelor este de cca 3500 lei. Inspectorul de la daune sustine ca nu poate plati decat 700,00 lei numerar,sau sa ni se repare masina intr-un service agreat de dansii in limita sumei de 700 lei. "Reparatiile" ar costa in inlocuirea elemantelor deteriorate cu piese second -hand obtinute din auto accidentate sau scoase din uz sau sa inlocuiasca elemantele deteriorate cu piese de origine necunoscuta, excluzand piesele originale ,din motiv ca autoturismul are mai mult de 8 (opt) ani..
Acest lucru mi se pare nefiresc
Autoturismul este marca SKODA, fabricat in 2003 si inmatriculat de nou in 2005.
Cuantumul de cca 3500 lei a fost avansat de reprezentanta SKODA.
Va rog sa ma sfatuiti ce pot face asa incat sa obtin o despagubire corecta.
Multumesc.

Interventie moderator: Numele proprii nu au relevanta, si nu se folosesc in mesaje.

nucu$, utilizator
Singura solutie viabila este sa va reparati masina unde doriti ( daca e dealer autorizat sau nu, nu are relevanta) si sa pastrati facturile impreuna cu dovada de plata. Acestea trebuie trimise prin posta cu confirmare de primire si precizarea ca reprezinta cuantumul despagubirii in dosarul X. Societatea de asigurare este obligata sa vi le plateasca in termen de 10 zile.
Insurance Recovery System, Avocat
Va rog, daca e posibil , sa-mi dati si articolul de lege sau norme CSA din care sa rezulte ca am aceasta posibilitate ,astfel incat sa pot merge in instanta bine documentat.
Multumesc.
Ordinul CSA 14/2011 art.4,5,7,9-11
(4) La avarierea unui ansamblu sau subansamblu se ia în considerare
înlocuirea numai a părtilor componente sau a pieselor care au fost avariate.
(5) Prin părti componente sau piese care necesită înlocuirea se înelege numai
cele a căror reparare sau folosire, chiar reparate, nu mai este posibilă din punct de
vedere tehnic din cauza gradului de avariere al acestora ori, cu toate că repararea este
posibilă, costul de reparaie, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum si cele de
demontare si montare aferente depăsesc valoarea de nou a pării componente sau a
piesei respective, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum si cele de demontare si
montare aferente.
(7)Preturile părilor componente, ale pieselor înlocuitoare noi si ale
materialelor sunt cele practicate de unităile de specialitate.
(9) Costul reparatiilor efectuate la vehicule se stabileste pe baza documentelor
eliberate de unitătile de specialitate.
(10) În cazul în care pentru reparaiile vehiculului se solicită plata despăgubirii
înainte de efectuarea reparaiilor, cuantumul pagubei se stabileste luând în calcul
preurile practicate de către unităile de specialitate sau prevăzute în sistemele de
specialitate pentru evaluarea daunelor auto, pentru manopera aferentă
reparaiei/înlocuirii pieselor avariate, precum si pentru pări componente, piese
înlocuitoare noi
si materiale.
(11) Dacă pentru unele pări componente sau piese ale vehiculului nu există
preuri practicate de unităile de specialitate, valoarea de nou a acestora se stabileste
pe baza preurilor din cataloagele pentru piese de schimb sau, în lipsă, prin asimilare cu
preurile din cataloage ori cu cele practicate de unităile de specialitate, pentru pările
componente ori piesele unor vehicule similare. În cazul în care preurile din cataloage
sunt exprimate în valută, se va calcula echivalentul în lei la cursul de schimb al pieei
valutare comunicat de Banca Naională a României la data producerii accidentului.
Cuantumul pagubei la vehicule este egal cu costul reparaiilor părilor
componente sau ale pieselor avariate ori cu costul de înlocuire a acestora, inclusiv
cheltuielile pentru materiale, precum si cele de demontare si montare aferente
reparaiilor si înlocuirilor necesare ca urmare a pagubelor produse prin respectivul
accident de vehicul, stabilite la preurile practicate de unităile de specialitate, la care se
adaugă cheltuielile cu transportul vehiculului, precum si cele efectuate pentru limitarea
pagubelor, dovedite cu documente justificative, potrivit art. 55. Prin unităi de
specialitate se înelege persoanele juridice legal autorizate, care au în obiectul lor de
activitate comercializarea de vehicule, pări componente, piese înlocuitoare si de
materiale pentru acestea, cu excepia celor în regim de consignaie, si/sau executarea
de lucrări de întreinere si reparatie la vehicule.
Insurance Recovery System, Avocat
Ordinul CSA 14/2011
Art.38 alin.(2) Depunerea cererii de despăgubire cu privire la producerea evenimentului
asigurat prin polia de asigurare RCA reprezintă avizare de daună si obligă asigurătorul
RCA răspunzător să deschidă dosarul de daună, să efectueze constatarea pagubelor,
să comunice în scris pării prejudiciate cu privire la documentele ce trebuie depuse
pentru solutionarea cererii de despăgubire si să solutioneze cererea de despăgubire în
termenul legal.
(3) Asigurătorul are obligatia înregistrării tuturor documentelor depuse la
dosarul de daună.
Art.36 alin.(6) În situatia în care dosarul de daună conine toate elementele necesare
stabilirii dreptului la despăgubire si cuantificării daunei, despăgubirea se plăteste de
către asigurătorul RCA în maximum 10 zile de la completarea dosarului, dar nu mai
târziu de 3 luni de la avizarea producerii evenimentului asigurat de către partea
prejudiciată ori de către asigurat.
Insurance Recovery System, Avocat