Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit pe dividende la intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit pe dividende la intreprindere individuala

Buna ziua,

Este adevarat ca nu se plateste impozit pe dividende la o intreprindere individuala?

Exista limita de angajati, trebuie sa fie din familie?

Ca si cheltuieli deductibile se accepta ca si pe un SRL?

Impozitarea se face pe 3% in cazul in care nu depasesti 65000 eur?

TVA-ul este deductibil?

Multumesc anticipat pt. raspunsuri
Buna ziua,
Pentru o intreprindere individuala nu se plateste imp. pe dividende.
Din cate am citi nu mai este limita de angajati (adica 9) cititi OUG nr. 46/2011 si nu trebuie sa fie membru de familie.
Ca si cheltuieli deductibile sau nedeductibile cititi Codul fiscal art. 48 alin. 4,5,7
Impozitarea se face cu 16%
Tva-ul este deductibil numai in cazul in care sunteti platitor de TVA.