Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Dobanda leasing- inregistrare contabila
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Dobanda leasing- inregistrare contabila

In cazul unui leasing in valuta,se constituie extracontabil dobanda ce trebuie platita luand in calcul euro la data semnarii contractului iar stingerea lunara se face la cursul euro de la facturare sau ca si la rata,la valoarea cursului de la data semnarii contractului ???
carmen01011958, moderator
Buna ziua,

La primirea contractului de leasing se inregistreaza
2133 = 167 cu valoarea mijlocului fix cf contract de leasing , la curs istoric
In acelasi timp se inregistreaza
8051 = 891 cu valoarea dobanzii de plata din contract
se poate face si inregistrarea
8036 = 891 cu valoarea ratelor de platit ( suma este egala cu suma din 167)
Se emite o factura de avans care contine , de regule, avansul stabilit cf contract + comision administrare si se inregistreaza
% = 404
167 - valoarea avansului din factura fara TVA
628 - valoarea comisionului de administrare
4426 TVA deductibila

404= 5121 plata facturii

Apoi, incepand cu a 2- a factura , in functie de continut care variaza de la o companie de leasing la alta:

% = 404
167 rata capital la curs istoric
665 (668) aferenta diferentei de curs pentru rata de capital ( curs factura - curs istoric)
666 dobanda din factura la curs istoric
665 (668) aferenta diferentei de curs pentru dobanda
4426 TVA deductibila

In acelasi timp facem si inregistrarile

891 = 8036 cu valoarea ratei ( debitul ct 167)
891 = 8051 cu valoarea dobanzii la curs istoric ( debitul ct 666)