Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu

detasat in strainatate timp de 4 ani, platit conform CIM(pe care l am semnat) cu salar minim pe economie romanesc.pot cere de la firma romaneasca sa mi plateasca retroactiv salariu minim pe economie al tarii(din UE) unde am fost detasat ?
Daca activitatea s-a desfasurat la un punct de lucru, santier, etc, al firmei din Romania in statul respectiv, ati fost delegat, iar plata salariului si a altor drepturi( diurna, transport, CO, etc) vor fi suportate de firma la care sunteti angajat, in comformitate cu prevederile din CIM. Daca activitatea ati desfasurat-o la un punct de lucru care apartine de o firma din tara respectiva, ati fost detasat, iar plata salariului si a altor drepturi salariale vor fi suportate de firma la care ati fost detasat.
In acordul de detasare ce se prevde cu privire la plata salariului?
In acordul de detasare este prevazut salariul minim pe economie din RO