Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Conditii plata timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Conditii plata timbru de mediu

Intrebarea vine in contextul timbrului de mediu care se plateste la achizitionarea/inmatricularea unei masini, intrat in vigoare la 15 martie 2013.
Situatia care ma intereseaza este urmatoarea: in ianuarie 2007 am luat in leasing o masina euro4. Leasing-ul a fost incheiat in 2011, cand am devenit si proprietarul (in acte) a masinii. Intentionez sa o vand in perioada aceasta, dar nu stiu daca va trebui platit timbrul de mediu la vanzare. Nici nu imi amintesc sa fi platit vreo taxa de prima inmatriculare. Conform legislatiilor, care s-au tot schimbat, din ianuarie 2007 pana la terminarea contractului de leasing, putea sa fi fost platita taxa de prima inmatriculare in situatia mea? In caz ca a fost platita taxa, firma de leasing putea sa dea statul in judecata pentru recuperarea ei? Cum pot verifica situatia aceasta? Si in final, daca a fost platita taxa de prima inmatriculare la acea vreme, voi fi scutit de plata timbrului de mediu?
cvhades, utilizator