Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... apartament comun, mama cu copii divortata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

apartament comun, mama cu copii divortata

Mama cu doi copii in intretinere , divortata-comun acord , apartamentul este in proprietate indivizibila cu fostul sot, partajul inca n-a fost facut, exista o lege care sa-mi dea dreptul asupra apartamentului ca sa n-ajungem in strada cu jumatate de bani?
Daca imobilul nu este comod partajabil in natura , se poate dispune ,de catre instanta de judecata, atribuirea acestuia unuia dintre soti , avand in vedere anumite criterii , cu obligatia aferenta de a -i plati celuilalt o sulta, o suma de bani cu titlu de despagubire.
Exista prezumtia de contributie egala a celor doi , care este una relativa , putand fi combatuta prin proba contrara.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Nu exista vreo lege care sa va dea in totalitate dreptul asupra apartamentului, de vreme ce este un bun comun, supus partajarii. Instanta poate sa dispuna sa ramaneti in proprietatea apartamentului cu obligatia de a plati fostului sot sulta stabilita, sau fostul sot ramane proprietarul apartamentului cu obligatia acestuia de a va acorda sulta.
Multumesc pentru lamuriri si ajutorul acordat. Lansasem intrebarea deoarece am auzit un zvon cum ca s-a vorbit la TV despre asta si ca ar fi aparut o lege noua (sau e doar proiect?) care repara aceasta nedreptate si as fi putut astfel sa-mi cresc copiii linistita in apartamentul respectiv... Daca nu este , se va vinde si cu banii ramasi.... sigur n-o sa mai am net sa urmaresc subiectul :((
Solicitaţi atribuirea apartamentului. Va conta faptul că aveţi copiii în grijă. Va trebui doar să aveţi şi banii pentru sultă.
Singurul interesat de promovarea partajului este ex-sotul dvs. ci nu dvs.