Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj apartament

buna ziua intrebarea ar fi in cazul unui partaj o parte nu este de acord in vinzarea apartamentului care ar fi solutia ?
Buna ziua,
Partaj cu iesirea din indiviziune in instanta.
Dca nu e de acord sa vanda, inseamna ca vrea sa il pastreze si atunci, trebuie sa va dea sulta.. daca nu vrea nici asa si nici asa.. va adresati instantei pt partaj.
Va multumes pentru informatie
Va puteti adresa instantei de judecata, in vederea impartelii.

Instanta de judecata va dispune atribuirea bunului catre unul dintre copartasi, in sarcina acestuia nascandu-se o obligatia de despagubire, de remitere a unei sulte, o suma de bani cu titlu de despagubire.

Instanta de judecata poate dispune vanzarea bunului, prin licitatie publica (desi varianta aceasta nu este una avantajoasa, din cauza scaderii succesive a pretului ) numai daca nu exista o solicitare de atribuire, din partea unuia dintre coproprietari.