Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dovada calitatii procesuale pasive
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dovada calitatii procesuale pasive

Pentru a actiona in judecata un proprietar care are restante mai mari de 90 zile mi sa cerut pritre altele si o copie a actului de proprietate a respectivului proprietar, pe care nu-l am.
Cum procedez in acest caz de unde pot procura o copie de oarece proprietarul refuza sa-mi dea o copie.
Dumneavoastra in ce calitate ati cerut copie dupa actul de proprietate?
daca reprezentati asociatia de propr. depuneti la inst. listele de intretinere care dovedesc creanta si solicitati ANCPI (CARTEA FUNCIARA) sa va elibereze un extras de carte func. informativ prin care veti dovedi onoratei ca X este proprietarul acelui imobil sau solicitati si admin. financiare copie dupa actul de propr. in calitate de reclamant (asociatia) in dosarul Y, bine ar fi sa le depuneti un certificat de grefa care dovedeste temeiul cererii dvs.