avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitare diurna peste limita legala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitare diurna peste limita legala

Buna ziua
Stiu ca de la 01.02.2013 diurna care depaseste lim legala se trece in brut(se calc contrib,impozit)si se trece aceeasi suma si la retineri.Ce se intampla su suma retinuta pe partea de retineri cand facem nota contabila?
421=%4312,4372,444,427
Multumesc celor care imi rapsund.
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 18:51, 22 Martie 2013
Intrebarea d-voastra nu este foarte clara.
Ceea ce depaseste diurna legala se include in salariu, dar retinerile se calculeaza si la diurna ca si la salariu. Nu se trece aceeasi suma si la retineri cum ati scris dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare tichete bosonel bosonel Care ar fi inregistrarile in contabilitate a impozitului pe tichetele de masa? (vezi toată discuția)
Oug 58/28.06.2010-tichete de masa irinuka2005 irinuka2005 Buna ziua Are cineva idee cum se procedeaza? Iteleg ca se considera venit de natura salariala?Se tece pe stat suma? Mersi! (vezi toată discuția)
Inregistrarea salariilor in contabilitate laura2008_angel laura2008_angel Va rog spuneti-mi la inregistrarea salarilor in contabilitate la formula 641-421 ce suma trebuie trecuta in cazul unei institutii cu 300 salariati, trebuie ... (vezi toată discuția)