Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Registru unic de control trebuie vizat si la primarie?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Registru unic de control trebuie vizat si la primarie?

Astazi tocmai ce am avut un control de la Politia Locala si pentru ca nu au avut ce sa gaseasca au spus ca in conformitate cu o HOTARARE DE CONSILIU LOCAL din 2008 ,nu am stampila pe RUC de la primarie, si ca cea de la Directia de finante nu e indeajuns.Si ca este amenda de 1000 lei.
Se poate asa ceva?

Legea nr. 252/2003 privind registrul unic de control, nu precizeaza obligativitatea vizarii acestuia primarie sau alte institutii.
In cuprinsul legii se precizeaza la art 5 ca registrul unic de control se numeroteaza, se sigileaza si se pastreaza de reprezentantul legal al unitatii verificate sau de inlocuitorul acestuia.

RUC este eliberat, contra cost, de directiile generale ale finantelor publice din raza teritoriala unde isi are sediul social contribuabilul
Iar faptele care constituie contraventii, prevazute la art 7 nu include fapta referitoare la nevizarea registrului unic de control de catre primarie.

Cititi legea, nu are decat 11 articole :

[ link extern ] /

Solicitati si consultati totusi si acea Hotarare de Consiliu Local din 2008.